Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Zbigniew Wypijewski – dwukrotnym laureatem  konkursu im. T. Ociepki

Zbigniew Wypijewski – dwukrotnym laureatem konkursu im. T. Ociepki

 Wręczenie nagród w Spichrzach

Seniorzy KUTW, Zbigniew Wypijewski i Elżbieta Rogowska brali udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki.

Zbyszek Wypijewski jest już drugi raz laureatem konkursu malarskiego, który odbywa się w naszym mieście co dwa lata. W tym roku wystartowała również Elka Rogowska. Nie otrzymała nagrody, ale jej praca zakwalifikowała się do prezentacji pokonkursowej.

Prace nagrodzone i wyróżnione wybrane zostały spośród ponad 600 obrazów nadesłanych na największy w Polsce konkurs dla malarskich samouków, którym patronuje Teofil Ociepka. Ponad 150 dzieł 77 autorów będzie można oglądać do 25 września 2016 roku w Spichrzu przy ul. Grodzkiej ( wejście od strony Brdy).
 
Na wystawie można podziwiać tzw. sztukę naiwną. Jej twórcami są artyści bez wykształcenia plastycznego, ale za to mający samorodny talent.

„Bo naiwny to szczery, który przeciwstawia się kłamstwu i sztuczności, i bezpośredni, czyli spontaniczny i niewykalkulowany. A etymologicznie (od łac. nātīvus): naturalny, przyrodzony. Naiwność jest stanem niewinności i nieskazitelności, postawą, na której dopiero można budować. Póki twórca ją zachowa, to nawet jeśli jest bardzo wykształconym specjalistą w innych dziedzinach swojej aktywności życiowej, pozostanie artystą naiwnym, niosącym obraz świata wolny od uprzedzeń, w treści i formie niewymuszony i prosty i jeszcze z optymistycznym postulatem.
Z punktu widzenia człowieka i troski o jego przyszłość należy zaapelować, aby w jego interesie – człowieka! – zbudować silne społeczeństwa artystów naiwnych i ich miłośników. Bo sztuka naiwna daje nadzieję na ocalenia. I może tylko ona.”
Cytat z wypowiedzi Jurora konkursu Zbigniewa Chlewińskiego (kustosz Muzeum Mazowieckiego w Płocku) stanowi motto, które przyświeca wszystkim edycjom.

{gallery}ociepka_2{/gallery}

 

Dodaj komentarz

Close Menu